Gospelkväll med Anundsjö Gospel

Lördagen den 12 april var det så äntligen dags för invigning av det nyrenoverade köket. (Mer om själva renoveringen går att läsa i tidigare artiklar.)

Invigningstalade gjorde Roger som även tillsammans med Anita och Lennart läste ur åttonde kapitlet i 1:a Konungaboken – De läste delar av den bön som Salomo bad vid invigning av templet i Jerusalem.

Efter det att portarna till ”nya köket” symboliskt öppnats lämnade Roger över till Monica och övriga i Anundsjö Gospel. De bjöd på många fina sånger som t.ex. ”Jesus, you are my joy”, ”I need you Lord”, ”Because of who you are” och ”God, is an awesome God”. Solister var Magdalena, Marita och Ann-Christine och i orkestern spelade Johan på bas, Jerker på trummor och Jonas på piano.

Efter avslutad konsert bjöds det på premiärfika med smörgås, kaffe och kaka i det ”nya köket”.

Text o bild: Teodor Nimmersjö