Sommar-Café i Östansjö

Under en sommarvecka har det varit Café i f.d. Betellokalen i Östansjö

Fem pigga ungdomar har bakat bullar kakor och gjort jättegoda mackor som serverats med kaffe eller saft. Ungdomarna har fått hjälp av sina föräldrar med bakning, men har själv stått för serveringen diskning m.m. Marknadsföringen har bestått av flygblad i brevlådorna och affischer…Här är en del av Café personalen…Förtjänsten dom fått har inte gått helt i egen ficka utan hälften har dom skänkt till ett barnhem i Israel, nämligen Neve Michael. Ett mycket starkt initiativ för dessa ungdomar!

Fikasugna har kommit från hela Gottne bygden,
men även långväga gäster från Ö-vik med omnejd. Många har kommit varje dag och tagit del av allt gott hembakat, de har dessutom bjudits på en storslagen utsikt.

Text o Bild LEC