Bönedygn 22/9-23/9 -12

Ett bönedygn arrangerades på bönhuset mellan Lördag till Söndag. Vi vet att bön förändrar och ett helt dygn av oavbruten bön gör naturligtvis skillnad. Man fick boka in sig att be på Bönhuset timme för timme och så löste människor av varandra för att ständigt hålla bönen igång. Olika bönestationer fanns utställda för att kunna uttrycka bön på olika sätt och be för olika saker.
Själv tog jag med frun och barnen för en timmes bön på Lördagkvällen. Bönhuset var fylld av en härlig Gudsnärvaro och det var kanske inte så konstigt eftersom det hade pågott bön i ett sträck sedan kl 11 på förmiddagen! Det mest fantastiska var hur barnen fick känna Guds närvaro på ett starkt sätt. När ”våran” timme hade gott blev deras reaktion ”Har det redan gått en timme? Jag vill hit igen.”

Gud är på riktigt- det märks inte minst när man avsätter tid i bön.

/Samuel Söderberg