Gospelfest på Bönhuset (6/10- 12)

När Mellansels folkhögskolas elever från Gospellinjen gästase ett fullsatt Bönhus i Gottne bjöds det på riktig Gospelfest. Kören, som går under namnet ”Triumphant Gospel Choir”, kom med en svängig reportuar med låtar av bl.a Kirk Franklin och Israel Houghton. Ett par sköna Gospel ballader bjöds det också på. Naturligtvis så är det sånger med Jesus i centrum. Han är värd att lovsjungas för allt som han gjort och gör för oss.
Gospellinjen har, precis som förra året, två stipendiater från Chicago. Det lyfter naturligtvis hela kören att ha två elever från ”Gospelns rötter”.

Eleverna på Gospellinjen har gått knappt två månader på skolan och det låter redan rikigt bra. Så man undrar ju hur ska detta sluta, eller snarare fortsätta?
Ett stort plus ska också ges till de kompetenta musikerna i kompet som spelade tight, svängigt och smakfullt.

Var du inte på Bönhuset ikväll så missade du en härlig gospelfest. Men håll utkik. Det lär bli fler Gospelfester i Öviks kommun med Triumphant Gospel choir.

/Samuel Söderberg