Colombiabesök den 9/6 på Bönhuset

Lasse A affisch

Så här skriver Lasse Andersson:

Det är så att vi – Kjell Rodheim och Lasse Andersson –  beslutat att, på väldigt kort varsel, göra en Restur till förmån för barn och ungdomar i staden Medellin, Colombia. När vi i september 2012 besökte denna våldsutsatta stad Medellin, fick vi förmånen att få träffa Enith Diaz som själv är ett offer för gerillans framfart men valt kärlekens väg  och på det sättet är en motkraft mot de destruktiva krafter som opererar.  Det arbete hon gör är så häpnadsväckande stort och kraftfullt och hennes mångåriga arbete har väckt en enorm respekt varför hon av Colombianer kallas för; ”Medellins Moder Theresa” och ”Medellins Ängel”. Det har  varit krångel med Enith Diaz Visum men plötsligt löstes det väldigt snabbt, och hon kom nyligen  hit till Sverige. Kjell Rodheim och jag har därför beslutat att försöka göra en liten Restur de två första veckorna i Juni månad. Vi ser det som en stor förmån att få göra denna Rundresa med henne för att öka bönebeskyddet över Enith samt att ge människor möjlighet att få sträcka ut en hjälpande hand till de mest utsatta i Medellin, ColombiaEnith Diaz från Medellin, Colombia har satsat sitt liv för de mest utsatta i denna våldsbenägna flermiljonersstad. Medellin räknas – enligt statistik – som kanske den farligaste staden i världen.Där räddar hon övergivna och föräldralösa barn och ungdomar. Driver två hem – ett för flickor och ett för pojkar samt hjälper de hemlösa i stadens undre värld. Vi fick möjligheten att även vara med ute på gatorna sista kvällen. Det var minst sagt omtumlande.  På grund av gerillan och alla olika narkotikakarteller så mördas människor ständigt. Enith Diaz lever helt i tro på Gud gällande de ekonomiska resurser som behövs för allt arbete och även för sin egen försörjning. Hon har ingen fast lön utan lever ett liv i tro på Gud, likt Georg Müller gjorde i England på 1800-talet. (Skaffa gärna böcker om honom på Second Hand)  Just nu står Enith, precis som Georg Müller ofta gjorde, i en stor utmaning. Hon håller på att bygga en Kärlekens Oas i fyra våningar på den rivningstomt de kommit över – för att ersätta de hyrda lokaler de idag har. Hyresvärdarna pressar dem idag hårt så de måste få till en annan lösning. En våning blir för pojkar, en för flickor, en för volontärer och en för övriga behov. I staden Medellin ligger dessutom ett av världens mest beryktade fängelser – Bella Vista – med nära 6000 fångar. Det är byggt endast för 2000 fångar så ni kan tänka er resten.  Kjell Rodheim och jag fick även besöka detta fängelse med 6 eller 7 säkerhetskontroller innan vi kom in. På detta fängelse Jesus gör fantastiska saker. Vi två blev ombedda att döpa ca. 40 nyfrälsta fångar på detta fängelse. De döptes i en uppblåsbar barnpool. Både overkligt och fantastiskt.  Välkomna om det passar och sänd gärna informationen vidare i Din/Er vänkrets via mail! Välsignelse !genom Lasse Andersson