NBC:s nya lokaler invigda

Så kom då invigningsdagen för Nolaskogs biståndscenter:s nya lokaler. Vädret var på sitt allra bästa humör, och slösade en varm härlig sommarsol över publiken.Grundaren av biståndscentret Kristoffer Granberg presenterade hur NBC startade 1996. Han startade ”mot alla odds” som han utryckte det. Men det som lever växer och här står NBC i dag. Det var en stor skara av intresserade åhörare som sedan tog chansen att shoppa och ta en fika i det nya cafeét. Programmet innehöll ett flertal punkter, se separat nyhet. Gå gärna in på NBC:s hemsida nbcgottne.se och läs dess historia och projekt dom genomfört. NBC behöver både saker (möbler porslin kläder prydnader m.m.) och pengar för att kunna bedriva sin verksamhet och klara av sin investering i nya lokaler

Publiken väntar ivrigt på att komma in i lokalen
Publiken väntar ivrigt på att komma in i lokalen

 

Kristoffer klipper bandet och så är "nya NBC invigt"
Kristoffer klipper bandet och så är ”nya NBC invigt”

 

Butiken inbjöd till många fynd
Butiken inbjöd till många fynd

 

Många lät sig väl smaka av en kopp kaffe med gott tilltugg
Många lät sig väl smaka av en kopp kaffe med gott tilltugg

 

Kristoffer Granberg talar med Anders Yngvesson nuvarande föreståndare
Kristoffer Granberg talar med Anders Yngvesson nuvarande föreståndare

 

Veteranbilar kom på besök
Veteranbilar kom på besök

 

Riksspeleman Anders Eriksson med fru Maja underhöll med musik
Riksspeleman Anders Eriksson med fru Maja underhöll med musik

 

Över Gottne var det idel sol och värme denna dag
Över Gottne var det idel sol och värme denna dag