Alphakurs i Bönhuset Gottne

Vad händer på en Alphakurs?

Ingen Alphakurs är den andra helt lik, men vanligtvis har de tre saker gemensamt: Mat, föredrag och samtal.

Mat – De flesta kurstillfällen inleds med mat, eftersom det är ett utmärkt sätt att mötas och lära känna andra att äta tillsammans.

Föredrag – föredragen utforskar grunderna i den kristna tron och är upplagda för att stimulera samtal. Vanligtvis är föredragen ungefär trettio minuter och hålls antingen av någon ledare på plats eller via film.

Samtal – Efter varje föredrag så är det tid för samtal där du kan dela med dig av tankar, funderingar och frågor utifrån dagens tema. Och jo, du kan säga vad som helst.

Anmäl dig till Alphakursen vi börjar den 11 feb och den kommer att vara på tisdagar 18:30-21.00 Lägg anmälningsblanketten i postlådan på Bönhuset Gottne eller maila: pastor@framtidskyrkan.nu även till 073-060 99 91   OBS! Sista anmälningsdag 8 feb