Vägar till glädje


”Glädje är inte något som ramlar över oss utan resultat av ett medvetet sätt att leva. Glädje är grundtonen i allt kristet liv.”

I boken ”Vägar till glädje” ger Richard Foster exempel på olika andliga övningar som leder till ett mer sant och balanserat liv. Han tar upp dilemmat med valet mellan gärningskristendom och total overksamhet. Vi kan inte göra något för att motverka vår synd med egen viljestyrka. Det betyder inte att inget kan göras. Vi tror att Gud ska komma och förvandla oss. Foster menar istället att vi kan ha andlig disciplin och genom det låta Gud förvandla oss. Boken delas in i tre delar, det inre livet med meditation bön fasta och studier. Det yttre livet tar upp enkelhet avskildhet ödmjukhet och tjänande. Till sist beskriver han det gemensamma livet med bekännelse tillbedjan ledning och glädje. Enligt Foster är dessa övningar inte bara till för helgon utan även för vanligt folk som arbetar och sköter barn, diskar och klipper gräs.


/Boktips från Jerker Bergman