Bilder från sommarlägret 28-31/7 2005 del 1/2

Från torsdag till söndag den sista veckan i juli var det sommarläger för barn i årskurs tre till sex. 12 ledare och 28 barn från byarna i Anundsjö och Gottne njöt tillsammans av det vackra vädret i ”Barjarn” (d v s Storborgaren i norra Anundsjö).

På traktorvagnar åkte de till sjön Västborgaren där det var sol och bad samt lekar och bollspel m m. ”Vi gjorde allt möjligt, badade, hade samlingar (om tio Guds bud), lekte lekar och åt godis och mat”, berättar Tobias från Seltjärn. ”Det var jättekul”.

Lägerdeltagarna sov i militärtält utanför bygdegården i Storborgaren eller på altanen. I själva lokalen hade man samlingar och matservering.

Bilderna som följer är från lägrets sista timmar under söndagen…

Fler bilder finns i del 2/2.

Text och bild: Teodor Nimmersjö