Kvällskonsert vid badet den 26/8 2006 del 1/2

Lördagen den 26 augusti hölls kvällskonsert vid Gottnebadet och den klassiska Gottnerocken scenen – denna sommar då Gottnerocken tagit sabbatsår. Arrangörer var församlingarna i Gottne med Betel i spetsen…

Magnus Aasa med band från Örnsköldsvik inledde kvällen med ett tiotal låtar som t ex den vackra sången ”Serafine” och den trösterika sångan ”Han (Gud) älskar dig där du är – inte där du borde vara”.

Förutom några få regndroppar i början blev det en underbart härlig sommarkväll som de runt trehundra närvarande fick njuta av. Något bad blev det dock inte tal om p g a lågt vattenstånd – en och annan fisk syntes dock…

Innan kvällens stora ”affischnamn” äntrade scenen togs en paus då det serverades varmkorv med festis, kaffe och godis.

Fortsättning följer i del 2/2…

Fler bilder i del 2/2

Text och foto: Teodor Nimmersjö