Bröd till Bröder 2006

Under hösten har Betelförsamlingen haft ett stort ”kaffekalas” till förmån för Bröd till Bröder insamlingen. Årets insamling gick till barnhemmet Place of Restoration i Sydafrika söder om Durban. Hemmet tar hand om små och större barn som inte har haft det,eller har det lätt i livet. Susanne Pettersson har under året arbetat på barnhemmet. Läs hennes intressanta berättelse som ligger ute på Bönhusets hemsida, dvs, Susannes Blogg.

Bönhuset var fyllt till sista plats. Både unga och äldre fick ta del av det dukade fikabordet och Susannes spännande berättelse.

Susanne hade både filmsekvenser och många bilder som hon delgav oss, från det hon kom ner och under tiden till hon reste hem.

Kvällens insamling och fikaförsäljning blev hela 12.645:- som oavkortat går till barnhemmet i Sydafrika.

Text/foto:LEC