Var finns dom i dag?

Tänker på människor man mött genom åren och som har funnits i vår kristna gemenskap. Barn och ungdomsgrupperna har ofta haft många härliga ungar som gått i församlingens ungdomsarbete från minigrupper till tonårsgrupper. Barnen blev ungdomar som sen blev vuxna, men var finns dom i dag? Människor som var med och aktiva men som sen gled ifrån oss. Hur har dom det i dag? Vad blev det av alla ungdomar som vi sett passera genom åren? Vi är duktiga på att samla många barn/ungdomar och ge dom en sund bild på kristen tro. Men vad händer sen? Frågar vi oss  vad det blev av alla som i dag inte är med oss, eller blundar vi och kör vidare. Vi måste bli ivrigare att att sakna dem som inte setts till på ett tag, bättre på att ta kontakt. De frön som är sådd i människors hjärtan  tror jag finns där även om de såddes i små barnahjärtan. När skörden bärgas gäller det att ta in den i ”ladorna” så den inte blir förstörd och går tillspillo.

/Lasse C

IMG_4312Står den säd vi sått och skördad genom åren ”ute i kylan” utan skydd för väder och vind?

IMG_4320Vi måste öppna ”våra lador” och ta bättre hand om skörden som bara väntar att få komma in!