Bilrally 19 maj

Bönhusets barn- och ungdomsgrupper avslutar vårterminen med

BILRALLY

för hela familjen, släkt, vänner och andra intresserade

Söndag den 19 maj

Vi samlas vid bönhusets parkering kl 10.00 för avfärd mot hemligt mål.

Vad är bilrally för något?

Bilrallyt är inte en hastighetstävling, även om namnet ger det intrycket. Det hela går istället ut på att med bil ta sig runt en viss vägsträcka och hitta till stationer där man ska utföra vissa aktiviteter. Vid slutmålet bjuds alla deltagare på korv med bröd, fika och andakt innan det är dags att åka hem igen.

Vilka kan anmäla sig?

Vi hoppas att både barn, ungdomar och vuxna tycker det känns roligt att vara med på bilrallyt, men skulle det finnas föräldrar som inte kan följa med sitt barn, så går det bra att anmäla barnen i alla fall. Vi ledare ser då till att barnen får plats i någon bil och blir väl omhändertagna.

Anmälan!

För att vi ska kunna samordna bilar, korv och fika så vill vi att ni anmäler er. Senast fredag 10 maj till Sara Yngvesson, ring – mejla – eller sms:a –
tel 070-247 22 64 eller sara.yngvesson@minmail.net.

Uppge namn, antal deltagare, antal tänkbara chaufförer, antal bilar och om ni önskar spec.kost av något slag.

Varmt välkomna hälsar ledarna!

Arr: Bönhusets barn- och ungdomsråd