NBC investerar för framtiden!

 

Nolaskogs biståndscenter har funnits sedan 1996. Hela tiden har verksamheten expanderat och tagit nya steg i utvecklingen. Under 2012 skickades 390.863:- i bidrag till olika projekt. För nuvarande jobbar vi mycket med att de nyanlända flyktingarna i Mellansel ska kunna klä sig varmt i vinter.

Samtidigt har det blivit dags för nästa utmaning. Vi har påbörjat en tillbyggnad på 25×10 m på f.d. Filadelfia. För vår ideella förening är det en stor investering.

Varför bygger vi?

För att kunna ha en helt handikappanpassad lokal för både kunder och personal. För att få all verksamhet på samma sida av vägen och därmed öka trafiksäkerheten. För att kunna ha en effektivare hantering av inkomna varor och därmed kunna skicka ännu mera pengar till biståndsprojekt.

När?

Arbetet har påbörjats under hösten 2013 och kommer att ta ca ett år.

Tack på förhand för din generösa gåva och din praktiska hjälp!

David Johnsson ordförande          Anders Yngvesson föreståndare

[display-gallery size=”medium” hide_featured=”1″]

Lasse