Café Lyktan ett ljus i vardagen

 lyktan2

Vi, Birgitta o Börje Gripenroth gläds åt att vi fått arbeta med Café Lyktan i 6 år. Det började med att min fru Birgitta ville prova med att göra något för daglediga, att få ha en otvungen samling där man kan komma och gå som man vill. Vi upplever att det har en stor social funktion där människor får prata med varandra, fika och skratta tillsammans och att få lyssna till tänkvärda inslag i cafe’et. Att få uppleva en fin gemenskap är det vi behöver och en gemenskap som är välgörande för alla, att få vara den man är. Det är väldigt roligt med alla som ställer upp med olika programpunkter allt ifrån att läsa dikter, sjunga o spela, och berätta om något man upplevt. Dessutom vittnesbörd om sin väg till en personlig tro på Jesus Kristus. Ett väldigt brett program utbud som vi gläds åt. Vi är också tacksamma för den hjälp vi får i köket. Vi hälsar välkommen till Café’ Lyktan som vi har varje fredag mellan kl, 11,00- 13,30. Ta gärna med en vän som kanske sitter ensam hemma till denna välgörande gemenskap.

Vi gläder oss också åt cafe’ gästernas vilja att ge pengar till de som har det svårt.

Väl mött

Birgitta o Börje Gripenroth

 

IMG_6227

För sex år sedan startade Birgitta och Börje Café Lyktan i EFS Mellansel

IMG_6231

 EFS kyrkan i Mellansel

IMG_6214

Ett 30-40 tal besökare varje vecka

IMG_6206

Det krävs en hel del fika för att servera alla besökare

IMG_6217

Dagens gästtalare fångade åhörarna