Gospelkväll- Ösigt, svängigt, innerligt

 

Triumphant gospel choir 2014/2015
Triumphant gospel choir 2014/2015

 

Då var det dags igen för gospellinjen från Mellansels folkhögskola att inta Bönhuset i Gottne. Det har ju blivit lite av en tradition att de förlägger deras första sjungning just här på Bönhuset. Det brukar låta bra och 2014/2015:s elever är inget undantag och man imponeras verkligen över hur bra de sjunger ihop efter bara en månad i skolan. Förutom de duktiga gospeleleverna imponerar även kompet som backar upp kören och det är dessutom riktigt bra ljud och tryck ur skolans högtalaranläggning.

Triumphant gospel choir levererar en gospel förpackad i ös, sväng och innerlighet.

Elevernas lärare, Karin Öberg, delar tankar i gospelns tecken. Gospel betyder ju evangelium och det betyder i sin tur det glada budskapet. Karin talar bl. a. om hur Jesus vill att vi ska komma med de bördor som tynger oss och istället vill han ge oss sin frid.

Det blev en härlig gospelkväll i ett fullsatt Bönhus.

Jonas Öberg ställer in ljudet och Oskar Johansson (närmast i bild) sköter ljussättningen.
Jonas Öberg ställer in ljudet och Oskar Johansson (närmast i bild) sköter ljussättningen. (Bild från soundcheck tidigare idag)

 

20141004_200227(0)_2

/Samuel Söderberg