”Tjejfrukost”

6 april var det tjejfrukost på Bönhuset i Gottne. Nästan 50 personer hade anmält sig och fikasalen fick utvidgas för att alla skulle få plats. Vi åt en fantastisk lyxig frukost som Maria Lindqvist och Carina Söderström hade ordnat, sen visade Julia Friman några tips på hur man kan tänka med blommor och buketter såhär i tulpantider. Frukosten avrundades med en andakt av Linnéa Byström, som berättade liknelsen om att vi alla är som blommor, unika på alla sätt och kräver olika saker för att växa och må bra. Ett starkt budskap var att vi kvinnor ska sluta jämföra oss med alla andra, då det i sociala medier kan se ut som att de vi följer har all tid och kraft i världen. Vi är som sagt olika, har olika behov och olika gåvor. Ta vara på dem istället för att slösa energin på att jämföra er!

/Lotta Nordlöf

Julia visar hur man gör en fräsch vårbukett
Linnea höll i en andakt.