Barnmöteshelg med Hylleruds

Denna helg (9-11/9) har Framtidskyrkan besök av Alexandra och Emmanuel Hyllerud från Göteborg. Det är Filadelfia i Mellansel som är platsen för deras besök. Ikväll drog det första barnmötet igång. Man kan väl säga att ett barnmöte är en Gudstjänst med inriktning för barn. uppskattningsvis var det 50-60 barn plus ett antal vuxna som hittat hit ikväll. Det är ett fartfyllt barnmöte med medryckande musik, dans, humor och mycket mer. Såväl barn som vuxna får dra på smilbanden och skratta gott under kvällen. Budskapet är tydligt och positivt: Jesus är störst och vill vara våran vän. Jesus är störst men får ändå plats i våra hjärtan.

I morgonkväll (Lördag) kl 18 är det barnmöte igen och även på Söndag kl 11.

Här följer några bilder från kvällens möte:

Emmanuel & Alexandra Hyllerud från Göteborg har barnmöten i Mellansel denna helg.
Emmanuel & Alexandra Hyllerud från Göteborg har barnmöten i Mellansel denna helg.

 

Här är Anita & Mats. Mats skulle önska att han var störst i hela världen. Anita berättar för Mats att hon känner den som är störst- Jesus. hon berättar vidare att Jesus bor i hennes hjärta. -Det låter trångt tycker Mats, men Anita talar om att det är härligt att ha Jesus i hjärtat.
Här är Anita & Mats. Mats skulle önska att han var störst i hela världen. Anita berättar för Mats att hon känner den som är störst- Jesus. Hon berättar vidare att Jesus bor i hennes hjärta.
Det låter trångt tycker Mats, men Anita talar om att det är härligt att ha Jesus i hjärtat.

 

Det svänger duktigt om distade luftgitarrer!
Det svänger duktigt om distade luftgitarrer!

 

Ospon Spårre bjuder på bus-tips och anordnar tävlingar där publik involveras på ett roligt sätt.
Ospon Sporre bjuder på bus-tips och anordnar tävlingar där publik involveras på ett roligt sätt.

 

barnskivor.se
barnskivor.se

 

/Samuel Söderberg

20160909_083620-01